גרגרי חול בעיניים. עכשיו גם באוזניים. סאנדמן

5 באוגוסט 2020

סאנדמן הוא הקומיקס האהוב עליי. הוא גם אחד הספרים האהובים עליי ומסתבר שעכשיו הוא גם ספר השמע האהוב עליי, בזכות ההפקה העשירה והמוצלחת של גרסת האודיו שעלתה לפני שבועיים לאודיבל ושאני כעת באמצע ההאזנה לה.

נכנסתי קודם לאתר IMDB, כדי להבין מי השחקנים שתרמו להפקה את קולותיהם והשארתי ביקורת די מפרגנת ותמציתית אך הבנתי שהמילים הבודדות שהשארתי שם (ושהדבקתי לתחתית הפוסט הזה) לא מיטיבות לתאר עד כמה היצירה הזו והיוצר הזה בעלי משמעות בחיי.

הפעם הראשונה שקראתי את הרומן הגרפי "סאנדמן" שינתה את החיים שלי.

לפני זה לא הייתי ממש בקטע של פנטזיה. קומיקס היה סבבה כשהייתי ילד, אבל מהר מאוד רומנים החליפו אותו והקומיקס פשוט לא סיפק את העושר והעומק שמצאתי בספרים.

ואז הגיע הסאנדמן והכניס עימו בסערה לחיי גם את ניל גיימן, הסופר הקסום והאנושי ביותר שיצא לי להכיר.

ניל הוא לא רק סופר נהדר ורהוט שמשחק בשפה האנגלית בכשרון כה נדיר, הוא גם מספר סיפורים בחסד עליון. מספר סיפורים כמו של פעם, כזה שמקריא את הסיפורים בקולו שלו, מפחיד ומלטף ומצחיק ומחכים ומעל הכל מחזיר לשומעיו את האמון בחיים ואת התקווה, הדבר המתעתע הזה שלא תמיד אנשים זוכרים שהוא קיים.

ניל גיימן, צבי טלית. צילום: זיו קיטרו. נדמה לי...

למעשה גיימן היה בראש שלי כבר קודם אבל לא ידעתי שזה הוא: כמה שנים קודם לכן קראתי את הספר בשורות טובות שגיימן כתב עם טרי פראצ'ט זצ"ל ומאוד אהבתי את הספר.

הבעיה היא שהייתי חייב להחזיר את הספר במהירות לבעליו. כמה מהר? כל כך מהר שלא שמתי לב מי כתב אותו ולא זכרתי שם הספר.

שנים אחר כך עוד ניסיתי להיזכר איך קוראים לספר המהמם ההוא על האפוקליפסה שאחרי שקראתי אותו שכנעתי את אחותי בת השש שהיא האנטיכרייסט. עד היום היא לא ממש סלחה לי על זה.

בשורות טובות הייתה נקישה על הדלת. נקישה די רמה, אבל עדיין נקישה.

סאנדמן לעומת זאת היה נקישה בדלת, חיוך רחב, אגרוף בפרצוף, חיוך מדמם נטול שיניים עוד יותר גדול והתאהבות ממבט ראשון. או לפחות המקבילה הספרותית של התהליך הזה.

ערבה, החברה שהכניסה אותו לחיי ניסתה להזהיר אותי מראש שזה חומר חזק, אבל לא היה לי מושג.

מאז אני גרופי של ניל ומשתדל לקרוא כל דבר שהוא מפרסם. מדי פעם אני מדרדר אנשים חדשים להכיר את ניל. התגובה הראשונה שאני מקבל היא "אני לא ממש אוהב פנטזיה" - התגובה השנייה עד כה תמיד הייתה "אוי, זה טוב החרא הזה".

למה אני כותב את כל זה? שלוש סיבות עיקריות

קודם כל כי חשוב לכתוב, זה תרגול טוב למוח. במיוחד למישהו כמוני שמרוב שבחיי היומיום אני כותב בעיקר קוד, אני נוטה לשכוח שאני די טוב עם מילים.

חשוב עוד יותר, זו הזדמנות נהדרת להגיד תודה לניל על כל הקסם שהביא לחיי. כבר הודיתי לו פעם פנים אל פנים כשהוא ביקר בישראל, אבל תענוג להגיד תודה גם במרחק של שנים.

אבל הסיבה שבעטיה התיישבתי לכתוב היא שהוא הצליח לעשות את זה עוד פעם.
ניל הצליח להקסים אותי מחדש, ואפילו לא עם סיפורים חדשים, אלא עם ספר שמע של סאנדמן, שבה ניל כקריין בליווי צוות שחקני קול מצוינים מספר את סיפורי החוברת הראשונה.

ההפקה המושקעת הזו של אודיובל, הצליחה להפגיש אותי מחדש עם הקסם של הקריאה הראשונה של הקומיקס, ולעשות זאת באופן כל כך מוחלט שהייתי חייב לומר תודה.

ניל גיימן מסביר איך סנדמן משתנה במעבר מקומיקס לנטפליקס

בראיון איתו שיצא כמה ימים אחרי יציאת ספר השמע מסביר ניל כי הוא יצא לפרוייקט האודיו בעיקר לאור בקשות של אנשים בעלי בעיות ראיה שרצו לחוות את הסאנדמן ושאלו אם יש לזה ספר שמע. לאורך השנים הוא נאלץ לומר שלא, כיוון שאם אדם אחד, מוכשר ככל שיהיה ישב באולפן ויקריא את הקומיקס, זה לא יעביר את החוויה. ההפקה הזו שמשלבת שחקנים, קריינות ופסקול מצליחה לייצר את החוויה הזו בצורה שונה אך כל כך מלאה.

בראיון מדבר ניל על גם על תהליך היצירה המשותף עם מעבד היצירה שהיטיב להעביר סצנות שלימות שבקומיקס מתוארות בשני עמודים ובאודיו בוק זוכות לתיאור מילולי שמכניס אותך לאותה הסצינה בדיוק. ניל אמר שהוא השתמש בחלק מהמקרים בסקיצות שהוא כתב בשעתו לאמנים שאיירו את הקומיקס לפני כל כך הרבה שנים.

בראיון הוא גם מתייחס לשינויים וההבדלים בין הקומיקס שנכתב לפני לא מעט שנים לבין סדרת הטלוויזיה שנטפליקס מפיקה בימים אלה. פער הזמנים בין שתי היצירות, כך אמר, מאפשר לו להסתכל על הקומיקס ולחשוב, "האם הייתי כותב את הדבר הזה היום כך או באופן שונה?".

-------------------- בונוס -----------------

וידאו של עשרה כללים להצלחה של ניל. וידאו שאני מקפיד לראות לפחות פעמיים בשנה.

עשרת הכללים המובילים של ניל גיימן להצלחה

הביקורת שהשארתי ב-IMDB

בתור מעריץ ותיק של גיימן, תליתי תקוות בספר האודיו הזה והוא עד כה טוב עוד יותר ממה שקיוויתי לו.

קראתי לראשונה את הרומנים הגרפיים של סנדמן לפני שנים רבות (בערך 2003-4) והתאהבתי בו וביוצרו.

שמיעת ספר האודיו הזה צבעונית ומדהימה כמו יצירת המופת הגרפית המקורית, והיא עומדת כיצירת מופת משל עצמה.

הקריינות של ניל עצמו, הצליל שפועל על ידי צוות השחקנים, התיאורים הציוריים של הסצנות - כולם מבוצעים בשלמות כזו שזו בעיניי מבוא מדהים לעולמם של האינסוף.

תודה לך ניל, שוב, על מתנה כל כך נהדרת.

צבי

As an old Gaiman fan, I was hopeful about this audio book and it is so far way better than I've hoped for.

I've first read the Sandman graphic novels many years ago (around 2003-4) and was falling in love with it and its creator.

Hearing this audio book is as colorful and amazing as the original graphic masterpiece, and it stands as a masterpiece of its own.

The narration by Neil himself, the sound acting by the cast, the picturesque descriptions of the scenes - all are executed in such perfection that this is, in my eyes, an amazing introduction into the world of the Endless ones.

Thank you Neil, again, for such a wonderful gift.

Zvi

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.